ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΣΤΗΝ ΝΑΞΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΡΑΤΑΕΙ ΨΗΛΑ ΣΤΟΝ ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΡΟΜΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ…

DSC_0043

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες σχεδόν συμβάδιζαν στο σκορ με την ομαδα μας  να παίρνει πόντους μόνο από τους Γκρινιάρη και Χαράτση (!!!) και μάλιστα προηγήθηκαν 20-16 γυρίζοντας από το 14-9 που βρέθηκαν να χάνουν στο πρώτο πεντάλεπτο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώθηκε η άμυνα του Πανναξιακού και με τον Ακτύπη να έχει ρόλο κλειδί και με σερί 7-0 πήρε κεφάλι η ομάδα του Δαμιανίδη 31-26 (στο 17ο λεπτό).

Στη 3η περίοδο, οι οικοδεσπότες μπήκαν ακόμη πιο δυνατά και έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στους δέκα πόντους (47-37) με τον Χριστόδουλο να έχει επαφή με το καλάθι και η περίοδος να ολοκληρώνεται 49-42 με εκτός ισορροπίας σου του Καρβούνη.

Και στην τελευταία περίοδο άρχισε η μάχη… Με δύο τρίποντα του Πολίτη η διαφορά πήγε στους 7 πόντους (55-48) και στο 35 το σκορ ήταν 59-51 και στο 37ο η διαφορά ήταν στους πέντε 61-56.

Όμως, κάπου εκεί η άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων (είχε ξεκινήσει από νωρίτερα) άρχισε να πνίγει τους γηπεδούχους… Και το παιχνίδι έγινε γκραν- γκινιόλ: μίνιμουμ διαφορά με διποντο του Χαράτση στα 70 δεύτερα (61-60) στα 55 δεύτερα ο Μάκαρης με 2/2 βολές έκανε το 63-60, τρίποντο του Γκρινιάρη στα 60 δεύτερα (63-63), στα 46 δεύτερα ο Χριστόδουλος κάνει το 65-63 αστοχεί όμως στη βολή, ο Χαράτσης έχει 0/2 βολές, αλλά ο Γκρινάρης θα κερδίσει φάουλ έχοντας πάρει το επιθετικό ριμπάουντ και με 2/2΄βολές το σκορ ισόπαλο (65-65).

Κακή επίθεση από τον Πανναξιακό, ο Ακτύπης προλαβαίνει τον Πανταζη και τον κόβει σε προσπάθεια για λέι απ αλλά ο Χαράτσης κερδίζει το επιθετικο ριμπαουντ  και φάουλ στη συνέχεια της φάσης στα 7.6 δεύτερα…ευστοχεί αυτή τη φορά σε 2/2 βολές (67-66).

Αμέσως μετά ο Παγώνης έχει 1/2 βολές, ο Γκρινιάρης ευστοχεί αμέσως μετά σε 2/2 βολές (69-66) και με την εκπνοή ο Καρβούνης κερδίζει φάουλ, όμως αστοχεί δεν υπάρχει ριμπάουντ και οι παίκτες του Κάδμου σαν μικρά παιδιά πανηγυρίζουν τη νίκη…

ΠΗΓΗ:ΝΙΚΟΔΗΜΟΣ ΛΙΑΝΟΣ  sportcyclades.gr

Διαιτητές: Γιακείμη, Τσολάκος

Δεκάλεπτα: 19 – 20, 14-10, 16-12, 17-27

Πανναξιακός (Δαμιανίδης): Πολίτης 6 (2), Καρβούνης 7 (1), Καλαβρός, Μαγιντόμπε – Κιπού 3 (1), Βασιλειάδης, Καραγιάννης, Κυριακόπουλος 7 (1), Μάκαρης 7 (1), Ακτύπης – Γουνές 11, Χριστόδουλος 10, Μυλωνάς 6, Παγώνης 9

Κάδμος (Αναστασίου): Στεφάνου, Πανταζής 7 (1), Παπαδάκης 3 (1), Γκρινιάρης 27 (2), Τσιριμώκος 3 (1), Σπηλιωτόπουλος, Χαράτσης 18, Τσαπρούνης 5, Κουμπές, Γιάννου, Δρακάκης 6, Μητρόπουλος\