Ένα πολύ καλό τρίτο 10λεπτο αρκούσε στον πρωτοπόρο Κάδμο για να ξεφύγει στο σκορ απέναντι στον ανταγωνιστικό Τελεθριακό, φτάνοντας σε μια ακόμα νίκη στο φετινό πρωτάθλημα, αυτή τη φορά με σκορ 47-63.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ιστιαίας έβαλε δύσκολα στους πρωτοπόρους που δεν μπόρεσαν να βρουν λύσεις στην επίθεση για να πηγαίνει ο αγώνας σε αυτό το διάστημα στον πόντο.

Στο 18′ οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 27-25, με τον Αναστασίου με τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου να δίνει εκ νέου το προβάδισμα στον Κάδμο με 27-30.

Η διαφορά έγινε στη γ’ περίοδο, με τον Κάδμο να επιβάλει το ρυθμό του, να βελτιώνει ακόμα περισσότερο την αμυντική του εικόνα και με επιμέρους σκορ 10-24 να φτάνει στο 37-54 του 30′.

Στο τελευταίο 10λεπτο έπεσε ο ρυθμός του αγώνα, ο Κάδμος διατήρησε την απόσταση ασφαλείας φτάνοντας δίκαια στη νίκη με τελικό σκορ 47-63.

Από τον Τελεθριακό που αγωνίστηκε χωρίς Μαρούλα, Σαμπάνη και τον τραυματία εδώ και καιρό Κολοβό, ο Νέστορας σημείωσε 13 πόντους ενώ από τον Κάδμο ο Γκρινιάρης ήταν ο πρώτος σκόρερ με 16 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Πατάγιας.

Κριτές: Αλεξίου-Χριστόπουλος-Μασλατζίδου Κ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-15, 27-30, 37-54, 47-63.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Φώτου): Σεϊντίνι 6, Αντωνόπουλος 6, Τσιτούμης 3, Παπανικολάου 6 (1), Λούκας 2, Φραγκούλης 10, Ματάκιας 1, Νέστορας 13 (1), Ιωαννίδης.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου):  Πανταζής 2, Αναστασίου 5 (1), Δουρούκης 3 (1), Γκρινιάρης 16 (2), Θεοδώρου 10 (2), Νικολάου, Σταθόπουλος 8, Μπεκρής 2, Καζάνας 11, Πολιτόπουλος 6.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr