Την ανοδική του πορεία επιβεβαίωσε ο Κάδμος επικρατώντας σήμερα στο κλειστό του Αλιβερίου επί των Κονιστρών και πέτυχε την 7η διαδοχική του νίκη στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ, φτάνοντας τις 9 συνολικά.

Ο Κάδμος ξεκίνησε απόλυτα συγκεντρωμένος σε άμυνα και επίθεση για να πάρει καθαρό προβάδισμα από νωρίς και να προηγηθεί λίγο πριν το τέλος της α’ περιόδου με 1-12.

ΟΙ Κονίστρες έβγαλαν αντίδραση και στο ξεκίνημα της β’ περιόδου μείωσαν σε 12-14, αλλά και πάλι ο Κάδμος επέβαλε το ρυθμό του, έσφιξε την άμυνά του και ξέφυγε εκ νέου με 12-22 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +9 (18-27).

Η ομάδα του Αναστασίου συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό, οι Κονίστρες είχαν πολύ άσχημα ποσοστά και με μέσο όρο 8 πόντους ανά δεκάλεπτο μέχρι το 30′ ήταν αδύνατο να κοντράρουν μια φορμαρισμένη ομάδα όπως είναι αυτή την περίοδο ο Κάδμος. Στο 29′ οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 24-40, για να φτάσουν στην τελική επικράτηση με 37-49.

Για τον Κάδμο απουσίασε ο Μπόγρης και ο Μούντριχας ο οποίος δεν έχει επιστρέψει ακόμα.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας Ι.-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 7-14, 18-27, 26-42, 37-49.

ΚΟΝΙΣΤΡΕΣ (Ιμπέζα): Ψαριανός 9, Γιαννακάς 3 (1), Βασιλείου, Καπέλλος 1, Ματζάκος 10, Μπαλάφας 4, Δημάς Χ., Δημάς Ν. 3, Τσιρόπουλος, Κανάκης, Αποστολίδης 7 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σταμέλος 3, Σκούμας Α., Αναστασίου, Θεοδώρου 4, Σκούμας Δ., Κόλλιας 10 (1), Φλώτσιος 2, Παπαδάκης 5, Τούτουζας 6, Κωνσταντούρας 17 (2), Μπότσης 2, Γεροντίτης.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr