Ο Κάδμος έφτασε τη νίκη στο τοπικό ντέρμπι με τον Άρη Θήβας με τελικό σκορ 78-68, αποτέλεσμα που τον διατήρησε μόνο πρώτο στην κορυφή της βαθμολογίας, μια εβδομάδα πριν τον πρώτο στόχο της χρονιάς, που είναι η κατάκτηση του κυπέλλου ΕΣΚΑΣΕ!

Η τελική διαφορά των 10 πόντων όμως ήταν πλασματική, καθώς ο Άρης ήταν εξαιρετικός, έβαλε δύσκολα στον Κάδμο που έμεινε και 12 πόντους πίσω, ενώ προηγήθηκε για πρώτη φορά στο ντέρμπι με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου!

Ο Άρης από την αρχή με πολύ καλές επιλογές στην επίθεση πήρε το προβάδισμα στο σκορ το οποίο διατήρησε σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 15-17 στο 10′ ξέφυγαν με 27-37 στο 17′ και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στη μέγιστη διαφορά (35-47).

Στη γ΄ περίοδο ο Κάδμος πίεσε στην άμυνα και με καλάθι τρίποντο του Καζάνα και καλάθι του Πανταζή μείωσε σε 46-52. Ο Άρης όμως απάντησε και πάλι και με καλάθι του Σκούμα και τρίποντο του Χαρατσή ξέφυγε εκ νέου στο σκορ (49-57 στο 27′). Στο 51-59 του Άρη, ο Κάδμος απάντησε με ένα σερί 7-0 μειώνοντας με το τέλος της γ’ περιόδου σε απόσταση βολής! (58-59).

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κάδμος με πιεστική άμυνα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα στο σκορ (65-61 στο 33′), με τον Άρη να μειώνει σε 67-66 στο 36′ και να χάνει και την επίθεση για το προσπέρασμα!

Κάπου εκεί όμως ”μίλησε” η εμπειρία των παικτών του Κάδμου, που με καλές επιλογές κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 11-2 για να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 78-68.

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-17, 35-47, 58-59, 78-68.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 9 (1), Καζάνας 24 (3), Σκούμας Λ., Δουρούκης 4 (1), Γκρινιάρης 7, Αναστασίου 3 (1), Σταθόπουλος 7, Μπεκρής 4 (1), Πολιτόπουλος 16, Λώλος, Θεοδώρου 4 (1), Νικολάου.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Κοκκίνης): Σκούμας Δ. 12 (1), Ματσαγγούρας 2, Ολουβατόμπι 8 (1), Σκυριανός 4, Βουρτζούμης 13 (3), Χαρατσής Ι. 15 (3), Ντρίλιζας, Μπαλαντίνης, Κανινής 6, Πανάγου, Βογιατζής 8, Παγώνης.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr