Εκτός έδρας επικράτηση για τον Κάδμο, απέναντι σε μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος, με τους φιλοξενούμενους να πιάνουν πολύ καλή απόδοση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα επικρατώντας με 55-80.

Ο Κάδμος πήρε το προβάδισμα από νωρίς, ξεφεύγοντας με 17-23 στο τέλος της πρώτης περιόδου που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε αυτό το διάστημα. Οι παίκτες του Αναστασίου με επιμέρους 0-6 στο ξεκίνημα της β’ περιόδου πήγαν στο +12 (17-29), ενώ το 26-39  στο 17΄ήταν η μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου που ολοκληρώθηκε με σκορ 32-41.

Η Κάρυστος μείωσε στις αρχές της γ’ περιόδου σε 39-45, όμως και πάλι ο Κάδμος πήρε τα ηνία του αγώνα, απάντησε με ένα σερί 0-8 για το 39-53, έκλεισε το τρίτο 10λεπτο μπροστά με 43-59, για να φτάσουν οι φιλοξενούμενοι στη νίκη με τελικό σκορ 55-80 με δύο συνεχόμενα τρίποντα προς το τέλος του αγώνα.

Από τους γηπεδούχους οι Καλούδης, Κατσογιάννης πέτυχαν από 16 πόντους, ενώ αγωνίστηκαν για μικρό χρονικό διάστημα λόγω τραυματισμών οι Φρουσκλιάς, Τσιάκος και Ντιφαντής.

Από τον Κάδμο ο Γκρινιάρης σημείωσε 23 πόντους και τον ακολούθησε ο Ανδρ. Γκιζόγιαννης με 22 πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-23, 32-41, 43-59, 55-80.

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης, Ντιφαντής, Κακαβάς 7 (1), Παρασκευόπουλος 9 (1), Καλούδης 16 (4), Καλύβας, Κατσογιάννης 16 (2), Ζέρβας, Φρουσκλιάς 3 (1), Τσιάκος 4.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Πανταζής 8, Σκούμας Δ., Δουρούκης 13 (2), Γκρινιάρης 23 (2), Νικολάου, Κωνσταντούρας 2, Παπαδάκης, Κόλλιας 8 (2), Αναστασόπουλος 4, Γκιζόγιαννης Ανδρ. 22 (2).

Για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ το Α.Ε. Καρύστου υποδέχθηκε τον Κάδμο και η Γεωργία Δημητρίου μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.