Αν στο μπάσκετ υπήρχε ισοπαλία αυτό να ήταν ενδεχομένως και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα στον αγώνα του Απόλλωνα Λιβαδειάς με τον Κάδμο, που βρήκε νικητές τους φιλοξενούμενους με 68-70, οι οποίοι έφτασαν στα 4/4 αλλά με τον δυσκολότερο και πιο αγχωτικό τρόπο μέχρι τώρα, σε ένα αγώνα που κρίθηκε στην λεπτομέρεια της…λεπτομέρειας!

Από την αρχή του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ χωρίς καμιά να μπορέσει να πάρει σε κάποιο διάστημα του ματς προβάδισμα ασφαλείας.

Το 9-14 του Κάδμου έγινε γρήγορα 17-14, ενώ στη β’ περίοδο μετά από συνεχόμενες ισοπαλίες στο σκορ, οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-30!

Το ίδιο σκηνικό και στη γ’ περίοδο (51-52), για να κριθούν τα πάντα στις λεπτομέρειες στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Στο 38′ ο Απόλλων ισοφάρισε σε 65-65, ενώ στο 39′ ο Κάδμος ήταν μπροστά με το οριακό 68-69 μετά από καλάθι του Κωνσταντούρα!

Με 1/2 βολές του Γκρινιάρη, που πέτυχε 5 καθοριστικούς πόντους στα τελευταία κρίσιμα λεπτά, ο Κάδμος πήγε στο 68-70, με την τελευταία επίθεση για τον Απόλλωνα που δεν μπόρεσε να φτάσει στο δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι αρχικά με τον Θεοδώρου και στη συνέχεια με τον Τερματζίδη, για να παραμείνει το 68-70 ως το τελικό σκορ μιας συνάντησης που κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Από τον Απόλλωνα οι Ντάλλης, Τερματζίδης ήταν οι πρώτοι σκόρερς ενώ από τον Κάδμο που έπαιξε χωρίς τον Αλέξανδρο Πανταζή, Γκρινιάρης και Γκιζόγιαννης σημείωσαν 24 και 23 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-16, 30-30, 51-52, 68-70.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Βέλλιος): Λεοντίου 3, Βέλλιος 12 (4), Σκοτίδας, Τερματζίδης 14 (3), Κωτσαδάμ Λ.Α. 11 (3), Πιπινής 3 (1), Γέρος Ηλ., Τσώνης, Γέρος Κ., Ντάλλης 16 (2), Καγιάς 2, Θεοδώρου 7.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Γκιζόγιαννης Ανδρ. 23 (1), Θανάσαινας 7 (1), Σκούμας Λ. 2, Γκρινιάρης 24 (1), Νικολάου, Σκούμας Δ., Κωνσταντούρας 8, Παπαδάκης 5, Κόλλιας, Σταμέλος, Αναστασόπουλος 1.

Πηγή: stereabasket.gr