Ο Κάδμος ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της αγωνιστικής κερδίζοντας τον Πρωτέα Σχηματαρίου με 81-60, αποτέλεσμα που του δίνει σε μεγάλο βαθμό την 1η θέση στην κανονική διάρκεια και παράλληλα φέρνει στα ίσια ενδεχόμενη ημιτελική σειρά με τον Πρωτέα Σχηματαρίου ο οποίος είχε επικρατήσει στον αγώνα του πρώτου γύρου!

Η ομάδα του Αναστασίου έφτασε στη νίκη κάνοντας ένα εκπληκτικό β’ ημίχρονο και κυρίως ένα σπουδαίο ξεκίνημα στη γ’ περίοδο, όταν με επιμέρους σκορ 17-0 γύρισε τούμπα ένα αγώνα που μέχρι εκείνη την ώρα έδειχνε να έχει στραβώσει για την ομάδα της Θήβας, καθώς ο Πρωτέας έκανε ένα εξαιρετικό πρώτο ημίχρονο που τον είχε φέρει μπροστά στο σκορ με 33-38, έχοντας τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα μέχρι εκείνη τη στιγμή!

Η γ’ περίοδος όμως ανήκε στον Κάδμο που με πίεση σε όλο το γήπεδο έκλεψε μπάλες, έβγαλε εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για να μετατρέψει το 33-38 σε 50-38, καθαρίζοντας ουσιαστικά τον αγώνα!

Ο Κάδμος διατήρησε το προβάδισμα ασφαλείας και στη συνέχεια για να φτάσει τελικά στη νίκη με 81-60 που του δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα για τη συνέχεια!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Κοτσιμπός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-18, 33-38, 66-45, 81-60.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 12 (1), Αναστασίου 6 (1), Σκούμας Λ., Δουρούκης 3 (1), Γκρινιάρης 16 (2), Νικολάου, Θεοδώρου 6, Σταθόπουλος 9 (1), Μπεκρής 9, Καζάνας 13 (1), Λώλος, Πολιτόπουλος 7 (1).

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κούτρας Π., Κουμαρτζάκης, Χατζηστάμου 7 (1), Τζίνης 2, Χαντζής Κ. 33 (2), Τσιώλης, Λουλακάς 7, Βλαχάκης 3 (1), Σουλινάρης 3, Γεωργουσόπουλος 5.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr