Με νίκη συνέχισε στο πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο Κάδμος επικρατώντας στο κλειστό της Θήβας του ΓΑΣ Βασιλικού με 61-49, με το ενδιαφέρον των γηπεδούχων να επικεντρώνεται πλέον στον αγώνα με την Κάρυστο εκτός έδρας και μακροπρόθεσμα στο εντός έδρας ντέρμπι με τον Κένταυρο Λιβαδειάς που θα κρίνει πολλά για την εξέλιξη της φετινής σεζόν.

Ο ΓΑΣ Βασιλικού από την άλλη πλευρά δεν είχε ιδιαίτερες αξιώσεις από το συγκεκριμένο ματς, με τους φιλοξενούμενους να επικεντρώνονται σε αγώνες που μπορούν να διεκδικήσουν και να τους φέρουν κοντά στην παραμονή.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ (16-13), με τον Κάδμο στη συνέχεια να παίζει καλή άμυνα και με επιμέρους σκορ 13-4 να κλείνει το ημίχρονο μπροστά με 29-17.

Αυτή διαφορά διατηρήθηκε και στο β’ ημίχρονο, ο ΓΑΣ Βασιλικού μείωσε μέχρι τους 7 πόντους με τρίποντο του Αργυρίου, με τον Κάδμο να φτάνει δίκαια στην τελική επικράτηση με σκορ 61-49.

Από τον Κάδμο με τον οποίο δεν αγωνίστηκε ο τραυματίας Γκιζόγιαννης, ο Γκρινιάρης πέτυχε 25 πόντους και ο Πανταζής 10, ενώ ο Αναστασόπουλος με 10 πόντους έκανε καλή εμφάνιση κάτω από τα καλάθια.

Από τον ΓΑΣ Βασιλικού που αποβλήθηκε από τον πάγκο ο προπονητής του Τ. Γεωργίου, ο Α. Πρίφτι πέτυχε 13 πόντους και ο Αργυρίου 4 τρίποντα.

Διαιτητές: Πατάγιας-Ζαφείρη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-13, 29-17, 43-30, 61-49.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Πανταζής 11, Σκούμας Δ. 2, Αναστασίου, Δουρούκης 3 (1), Γκρινιάρης 25 (1), Νικολάου, Σκούμας Λ., Κωνσταντούρας, Παπαδάκης, Κόλλιας 10, Αναστασόπουλος 10.

ΓΑΣ ΒΑΣΙΛΙΚΟΥ (Γεωργίου-Αναστασίου): Τσαλκιτζής 2, Μαλισόβας 10, Πρίφτι Α. 2, Αργυρίου 12 (4), Τσιώλης 2, Νερούτσος, Μέγγουλας, Νασάκης 8, Πρίφτι Α. 13.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr