Στο ντέρμπι της αγωνιστικής, ο Κάδμος επικράτησε με 75-64 του Σύλλα παραμένοντας μόνος πρώτος και αήττητος και εξασφαλίζοντας από την 5η κιόλας αγωνιστική, δύο νίκες διαφορά από τον βασικό του αντίπαλο στη μάχη για την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος!

Ο Κάδμος ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και με πολύ καλή άμυνα ξέφυγε με 16-3 και 23-6 για να τελειώσει το πρώτο 10λεπτο με 23-11!

Ο Σύλλας όμως κατάφερε να ανακάμψει, να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς μειώνοντας σε 28-23 στο 15′ και σε 38-35 με τρίποντο στην εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου!

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 56-48 στο 30′ με τον Σύλλα με δύο τρίποντα απο τους Δέδε και Π. Φύκα στην αρχή της δ’ περιόδου και με επιμέρους σκορ 0-8 να ισοφαρίζει σε 56-56 στο 33′!

Ο Γκρινιάρης με καθοριστικούς πόντους (πέτυχε 9 συνεχόμενους) έβαλε και πάλι στη θέση του οδηγού τον Κάδμο που με εξαιρετική άμυνα ξέφυγε με 65-58 στο 36′  για να επικρατήσει τελικά με 75-64.

Κορυφαίος των νικητών ο Γιάννης Γκρινιάρης με 30 (2) πόντους, ενώ από τον Σύλλα ο Κόκκαλης πέτυχε 21 (5) πόντους.

Διαιτητές: Αργυρούδης-Καλογριάς (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-11, 39-35, 56-48, 75-64.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 5 (1), Αναστασίου, Σκούμας Λ., Δουρούκης 9, Γκρινιάρης 30 (2), Νικολάου, Σταθόπουλος 7 (1), Μπεκρής 2, Θεοδώρου 6, Λώλος, Πολιτόπουλος 16 (1).

ΣΥΛΛΑΣ (Ρουμελιώτης): Φύκας Φ., Δοξάκης 13 (3), Δέδες 9 (1), Χράπαλος, Κόκκαλης 21 (5), Τριάντης 3 (1), Φύκας Π. 8 (2), Αβραμίδης 5 (1), Πρένγκα, Αγκόλι, Κιαπέκος 5, Παπαργυρόπουλος.

O Θανάσης Σκούμας μας παρουσιάζει το photo album της αναμέτρησης.