Ο Κάδμος πέρασε νικηφόρα από τη Χαλκίδα κερδίζοντας τον Απόλλωνα με 73-92 και πάει πλέον στην Ιτέα την Τετάρτη για το διπλό ώστε να ανέβει στην κορυφή, καθώς αυτή τη στιγμή μπορεί να είναι δεύτερος αλλά έχει ένα αγώνα λιγότερο.

Η ομάδα του Αναστασίου επικράτησε δίκαια και εύκολα κάνοντας καλή εμφάνιση ιδίως στον επιθετικό τομέα, εκμεταλλευόμενος εκτός των άλλων τις πολλές απουσίες των γηπεδούχων, που έπαιξαν χωρίς Περσίδη, Κωνσταντίνου, Τουτουκτσή, Δενδρινό, αλλά με τον Ηλία Τομαρά να κάνει την πρώτη του εμφάνιση στο φετινό πρωτάθλημα!

Ο Κάδμος μπήκε εντυπωσιακά στον αγώνα μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αμφισβήτησης και με 4 τρίποντα με το καλησπέρα προηγήθηκε με 2-14 και 4-16. Οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +11 (21-32) ενώ προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 34-52.

Η διαφορά εξακολούθησε να παίζει κοντά στους 20 πόντους με την ομάδα της Θήβας να προηγείται στο 30′ με 58-78 και να φτάνει τελικά στη νίκη με σκορ 73-92.

Από τον Απόλλωνα πολύ καλοί οι Αποστολάτος και Κατσούλας, ενώ από τον Κάδμο οι Καζάνας, Πολιτόπουλος, Δουρούκης.

Διαιτητές: Βάγγαλης-Καραπαπάς (ΕΣΚΑ).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-32, 34-52, 58-78, 73-92.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τομαράς-Νικολάου): Τσαρούχας, Αλεξάνδρου, Ζορμπάνος, Κατσούλας 21 (2), Αργυρίου 7, Τομαράς 7 (2), Τσιριμώκος 3 (1), Κουτσούκος, Αποστολάτος 24 (2), Βλάχος 11 (3).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 7 (1), Αναστασίου 4, Σκούμας Λ. 2, Δουρούκης 17 (4), Γκρινιάρης 10 (1), Νικολάου, Θεοδώρου, Σταθόπουλος 14, Μπεκρής, Καζάνας 29 (5), Λώλος, Πολιτόπουλος 9 (1).

Για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο Απόλλων Χαλκίδας υποδέχθηκε τον Κάδμο και ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.