Ο Πρωτέας Σχηματαρίου πέτυχε τη νίκη της αγωνιστικής, κερδίζοντας τον μέχρι και σήμερα αήττητο Κάδμο με 73-68, προσδίδοντας έτσι νέο ενδιαφέρον στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα!

Η νεανική ομάδα του Χαντζή απέδωσε πολύ καλό μπάσκετ, φάνηκε να έχει υψηλό κίνητρο για να κερδίσει τη μοναδική ομάδα που δεν είχε ακόμα γνωρίσει την ήττα και τελικά τα κατάφερε, καταφέρνοντας προς το τέλος, στο μοναδικό σημείο που φάνηκε να χάνουν τον έλεγχο όταν βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 58-63, να απαντήσουν με ένα επιμέρους 10-0 για το 68-63 και τελικά τη μεγάλη από βαθμολογικής και ψυχολογικής σημασίας νίκη με 73-68!

Πόντο-πόντο από το ξεκίνημα του το ντέρμπι, με τις εναλλαγές στο προβάδισμα του σκορ να είναι συνεχόμενες. Καμιά ομάδα δεν κατάφερε να προηγηθεί με διαφορά μεγαλύτερη των τριών πόντων, με τον Πρωτέα μπροστά στο 10′ με 20-19 και τον Κάδμο στο ημίχρονο με 32-33!

Στο ίδιο τέμπο και η συνέχεια με το γ’ 10λεπτο να είναι…μια σου και μία μου και τον Γκρινιάρη στην εκπνοή με καλάθι να πετυχαίνει το 52-54.

Το 10-0 που έκρινε το ντέρμπι!

Στο τελευταίο και καθοριστικό 10λεπτο, ο Κάδμος κατάφερε να ξεφύγει για πρώτη φορά με 5 πόντους (58-63 στο 35′) με τον Πρωτέα όμως να απαντάει με ένα δικό του επιμέρους σκορ 10-0 για να προηγηθεί με 68-63 στο 1:12 πριν το τέλος με 4 συνεχόμενους πόντους του Κολοβού!

Ο Πανταζής με τρίποντο προσπάθησε να βάλει εκ νέου τον Κάδμο μέσα στον αγώνα (68-66 στο 39′) για να απαντήσει όμως με το ίδιο νόμισμα ο Χαντζής για το 71-66! Η συνέχεια του ντέρμπι πέρασε από τη γραμμή των βολών με τον Πρωτέα να φτάνει στη μεγάλη νίκη με 73-68!

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-19, 32-33, 52-54, 73-68.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κουμαρτζάκης 1, Χατζηστάμου, Τζίνης, Χαντζής 29 (3), Πανταζής 7, Λουλακάς 11 (1), Βλαχάκης 3 (1), Σουλινάρης 10, Κολοβός 8, Στεφάνου, Κούτρας Π. 4, Μακαριάδης.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 12 (2), Σκούμας Λ., Δουρούκης 15 (2), Γκρινιάρης 14 (2), Αναστασίου, Σταθόπουλος 10 (1), Μπεκρής 6, Πολιτόπουλος 10, Αρβανίτης, Λώλος, Θεοδώρου 1, Νικολάου.

O Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.