Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε ο αγώνας ανάμεσα στην ΧΒΑ και τον Κάδμο για την προτελευταία αγωνιστική του πρωταθλήματος, με τις δύο ομάδες να σκέφτονται περισσότερο την επόμενη μέρα παρά τον ίδιο τον αγώνα, ο οποίος όπως αναμενόταν, βρήκε νικήτρια την ομάδα της Θήβας με τελικό σκορ 49-85.

Οι φιλοξενούμενοι πήραν από την αρχή καθαρό προβάδισμα στο σκορ, καθώς ξέφυγαν με 7-13 και 11-25 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Από νωρίς οι δύο ομάδες μοίρασαν το χρόνο συμμετοχής των παικτών τους, με τον Κάδμο να κλείνει μπροστά το ημίχρονο με 25-48.

Διαδικαστικό χαρακτήρα είχε το β’ ημίχρονο με τον Κάδμο να φτάνει στο 43-69 στο 30′, να ξεφεύγει ακόμα περισσότερο (43-75 στο 35΄) για να επικρατήσει τελικά με 49-85.

Διαιτητές: Νικολιάς-Μυτιληνάκης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-25, 25-48, 43-69, 49-85.

ΧΒΑ (Κουτσογιάννης): Ηλιάδης 2, Κουτσογιάννης 10, Τζαμουράνης 3 (1), Πόνε, Κριτσιμάς 5 (1), Χατζηστάμου 19 (2), Μαρκάκης 10.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Πανταζής 8, Σκούμας Δ. 8, Θανάσαινας 18 (4), Δουρούκης 14 (2), Γκρινιάρης 5 (1), Νικολάου 7, Σκούμας Λ. 6 (2), Κωνσταντούρας 3, Παπαδάκης 2, Αναστασίου, Κόλλιας 6 (1), Γκιζόγιαννης 8.

Για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ η ΧΒΑ υποδέχθηκε τον Κάδμο και ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.