Ο Κάδμος επικράτησε στη Θήβα του Πρωτέα Σχηματαρίου με 71-63 και πήρε νίκη ουσίας φτάνοντας τις 4 στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ. Οι φιλοξενούμενοι παρότι βρέθηκαν πίσω με 22 στο ημίχρονο (45-23) κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς χωρίς όμως να πετύχουν την ολική ανατροπή, γνωρίζοντας την 6η τους ήττα.

Ισορροπημένο ξεκίνημα στο ματς με τον Πρωτέα να προηγείται στο 7′ με 12-13 και τους γηπεδούχους να κλείνουν το δεκάλεπτο μπροστά με 20-15. Με επιμέρους σκορ 25-8 στη β’ περίοδο κατάφεραν να πάνε τη διαφορά του σκορ στους 22 πόντους στο ημίχρονο (45-23). Η ομάδα του Χαντζή αντέδρασε με 0-14 κάνοντας το 45-37 στο 25′, με το σκορ στο 30′ να είναι 51-46.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κάδμος πήρε και πάλι διψήφιο προβάδισμα (64-52 στο 35′) με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 69-63 1:30” πριν τη λήξη, με την ομάδα του Αναστασίου να κρατά το σκορ και να παίρνει μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 71-63.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Τσάλας Γ.-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 45-23, 51-46, 71-63.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 19 (2), Κόλλιας 14 (2), Θεοδώρου 2, Παπαδάκης 7 (1), Μούντριχας, Κωνσταντούρας 7, Τούτουζας 7, Σταμέλος 13 (3), Γεροντίτης 2.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Μπελιάς, Νταλαγιάννης 15 (4), Λειβαδίτης 12 (2), Βαϊνάς 1, Σαράφογλου, Βλαχάκης, Σολομωνίδης, Στεφάνου 29 (2), Χαρισης 6 (1), Παπαγιαννόπουλος, Χαντζής.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr