Το μεγάλο τοπικό ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΣΕ μεταξύ των δύο ιστορικότερων ομάδων της Περιφέρειας βρήκε νικητή τον Κάδμο με 72-56, με την ομάδα της Θήβας να κάνει ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα!

Ο αγώνας, που έγινε μπροστά σχεδόν σε κατάμεστες εξέδρες, είχε δύο πρόσωπα. Ένα ανταγωνιστικό στο πρώτο ημίχρονο, όπου οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ και ένα β’ ημίχρονο όπου ο Κάδμος ήταν κυρίαρχος και με ” όπλο” την άμυνα του ξέφυγε με διψήφια διαφορά στο σκορ για να φτάσει στο τελικό 72-56, μπαίνοντας με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα!

Ο Κάδμος ξεκίνησε καλύτερα, προηγήθηκε με 12-5 και 17-10, αλλά η ΑΓΕΧ με καλή άμυνα κατάφερε να προσπεράσει στο σκορ με 23-24 στο 14′ για να κάνει ένα μίνι ξέσπασμα προς το τέλος του ημιχρόνου ο Κάδμος ξεφεύγοντας με 36-31.

Η γ’ περίοδος ανήκε στην ομάδα του Αναστασίου που έκλεισε όλους τους διαδρόμους προς το καλάθι της και με λύσεις στην επίθεση ξέφυγε με 52-37 στο 30′ τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 16-5, έχοντας σε αυτό το διάστημα καθοριστικούς τους Πανταζή, Γκιζόγιαννη, ενώ λύσεις έδωσε από την περιφέρεια ο Θανάσαινας!

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Κάδμος έλεγξε τον αγώνα, διατήρησε τη διαφορά σε αυτά τα επίπεδα για να φτάσει στη νίκη με 72-56.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ο Γκιζόγιαννης με 23 πόντους, καθοριστική η συμβολή στη νίκη των Θανάσαινα και Πανταζή.

Από την ΑΓΕ Χαλκίδας πολύ καλός επιθετικά ο Φραγκούλης με 18 πόντους και τον ακολούθησε ο Μάρκου με 13 πόντους.

Διαιτητές: Ντάνος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-13, 36-31, 52-37, 72-56.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Μπόγρης, Θανάσαινας 13 (3), Σκούμας Λ., Γκρινιάρης 7 (1), Πανταζής 15, Θεοδώρου 6 (2), Κωνσταντούρας, Παπαδάκης 3, Κόλλιας 2, Σταμέλος 3 (1), Αναστασόπουλος, Γκιζόγιαννης 23 (1).

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Πανούσης-Βελισσαράκος): Γεωργουσόπουλος 5, Μεσσίνι 1, Λειβαδίτης, Καζάνας 9 (1), Μάρκου 13, Καρκαλής, Φραγκούλης 18, Πετρόπουλος 2, Γκαβρίλοβιτς, Κουτής 3 (1), Χατζησωτηρίου, Βλάχος 5.

Πηγή: stereabasket.gr