Ο Άρης ήταν ο μεγάλος νικητής στο τοπικό ντέρμπι της Θήβας, κερδίζοντας τον Κάδμο με 61-71, φτάνοντας το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα που τον διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας!

Το Clasico της Θήβας είχε πάθος, σασπένς μέχρι το 30′ και το κυριότερο, πολύ κόσμο στις εξέδρες που θέλησε να παρακολουθήσει από κοντά το τοπικό ντέρμπι!

Οι ”κιτρινόμαυροι” ήταν πλην ελαχίστων εξαιρέσεων διαρκώς μπροστά στο σκορ, έστω και με οριακή διαφορά μέχρι το 30′ φτάνοντας δίκαια στη νίκη, σε ένα αγώνα με μέτριο θέαμα, όπου κυριάρχησε το πάθος, η ένταση και τα πολλά φάουλ, με το ντέρμπι που είχε επίσης ουκ ολίγες τεχνικές ποινές, να ολοκληρώνεται μετά από περίπου 2 ώρες!

Στο +13 ο Άρης

Από κοντά πήγαιναν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα, με το προβάδισμα να αλλάζει χέρια αρκετές φορές. Μετά το 5΄και αφού το ματς πήγε στις επαφές με αποτέλεσμα να συμπληρώσουν γρήγορα τα ομαδικά φάουλ, ο Άρης άρχισε να ξεφεύγει βγάζοντας αιφνιδιασμούς αλλά και έχοντας σε πολύ καλή μέρα τον Παναγιωτίδη, που με τρίποντο στον αιφνιδιασμό, πέτυχε το 11-22 στο 7′ αναγκάζοντας τον Αναστασίου στο πρώτο τάϊμ-άουτ.

Απάντηση του Κάδμου και προσπέρασμα!

Η διαφορά πήγε και στο +13 για τον Άρη με νέο αιφνιδιασμό, αυτή τη φορά με τον Θωμά (11-24), για να απαντήσει ο Κάδμος με ένα επιμέρους 7-0 στο τελευταίο δίλεπτο και η πρώτη περίοδος να τελειώσει με 18-24.

Το σερί του Κάδμου έφτασε στο 11-0 για να μειώσει σε 22-24 για να το διακόψει με τρίποντο ο Ματσαγγούρας για το 22-27.

Στο 14′ ο Κάδμος έφερε το ντέρμπι στα ίσια (27-27) και στο 17΄με καλάθι του Τούτουζα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 32-30, με το σερί του από το 11-22 να φτάνει στο 21-8!

Ο Άρης προς το τέλος της β’ περιόδου έσφιξε την άμυνα του και με δικό του επιμέρους σκορ 8-0 έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 32-38!

Με δύο τρίποντα του Παπαδάκη ο Κάδμος μείωσε στο 24′ σε 40-42 για να πάει όλη η γ’ περίοδος στο ίδιο τέμπο, με τον Άρη να έχει ένα οριακό προβάδισμα και να κλείσει το 10λεπτο στο +2 (51-53).

Ξέσπασμα και νίκη για τον Άρη!

Ο Άρης μπήκε πολύ καλά στην τελευταία και καθοριστική περίοδο και με τρίποντο του Χαρατσή οι ”κιτρινόμαυροι” πήγαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (53-63 στο 33′), ενώ στο 35′ το σκορ έφτασε στο 53-69 με το επιμέρους σκορ της δ’ περιόδου στο 2-16 και με τον Αναστασίου να παίρνει τάϊμ-άουτ.

Ο αγώνας είχε κριθεί, με τον Άρη να διατηρεί το προβάδισμα φτάνοντας τελικά στη νίκη με 61-71!

Διαιτητές του ντέρμπι ήταν οι Κοτσιμπός-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 32-38, 51-53, 61-71.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Ευαγγελίου Γ., Ευαγγελίου Γιουργκ., Μπόγρης 5 (1), Κόλλιας 7, Φλώτσιος 4, Παπαδάκης 12 (2), Μούντριχας 11, Κωνσταντούρας 6, Τούτουζας 2, Σταμέλος 5 (1), Γεροντίτης 9.

ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ (Ματσαγγούρας): Ματσαγγούρας 8 (2), Χατζής, Γρυπάρης 6, Παναγιωτίδης 19 (3), Χαρατσής 18 (1), Θωμάς 13, Κικίδης Ν. 1, Κανινής 2, Κικίδης Κ., Ματθαίος, Μπόκος, Παγώνης 4.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr