1003068_406767542790308_393676650_n

Η Ομαδα μας πήρε το ντέρμπι κορυφής στην Α κατηγορία της ΕΣΚΑΣΕ από τον Ιωνικό Λαμίας. Το συγκρότημα του Αποστόλη Αναστασίου μπροστά σε 400 περίπου φίλους της πανηγυρίσε μια σημαντική νίκη κόντρα σε ένα αξιόλογο αντίπαλο που την κρατάει στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.Η ομαδα μας πήρε από την αρχή προβάδισμα στο σκορ και μάλιστα έκλεισε το δεκάλεπτο στο +10 (22-12) και το ημίχρονο στο +11 (40-29) με τον Ιωνικό να μην μπορεί να εκμεταλλευτεί το δυνατό του όπλο μέχρι σήμερα την άμυνα του.

Οι φιλοξενούμενοι του Λουκά Ζαρονικόλα έκαναν την ύστατη προσπάθεια να ξαναμπούν στο παιχνίδι και μείωσαν στο καλάθι στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου ωστόσο ο Γιάννης Χαρατσής ήταν ασταμάτητος και με προσωπικά καλάθια στο φινάλε της 3ης περίοδου έδωσε προβάδισμα 16 πόντων στον Κάδμο ο οποίος ουσιαστικά “κλείδωσε” και τη νίκη.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Ιωνικός δεν μπόρεσε να αντιστρέψει την κατάσταση αν και ο Κάδμος σημείωσε 16 πόντους στην λιγότερη παραγωγική του περίοδο. Το τελικό 79-67 κρίνεται δίκαιο βάσει της εικόνας του αγώνα. Ο Κάδμος έκανε το 2-0 κόντρα στον Ιωνικό Λαμίας μιας και τον είχε κερδίσει και στο Χαλκιοπούλειο την 2η αγωνιστική με 61-65.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-12, 40-29, 63-47, 79-67

ENΩΣΗ ΚΑΔΜΟΣ: ΧΑΡΑΤΣΗΣ Γ. 26(3), ΣΚΟΥΜΑΣ 11(3), ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ 11, ΧΑΡΑΤΣΗΣ Π. 4, ΧΑΡΑΤΣΗΣ ΑΝΤ. 6, ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ 8(2), ΜΗΤΡΟΠΟΥΛΟΣ 7, ΓΚΟΛΙΑΣ 4, ΝΙΚΟΛΑΟΥ 2, ΣΤΑΜΑΤΗΣ, ΜΠΛΗΖΙΩΤΗΣ.
ΙΩΝΙΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: ΚΟΥΤΚΙΑΣ 16, ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ 17, ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ 5(1), ΚΑΤΣΙΜΠΑΣ 8, ΑΡΓΥΡΗΣ, ΤΣΑΚΩΝΙΤΗΣ 14(2), ΚΟΥΜΠΟΥΡΑΣ, ΚΑΛΕΜΤΖΑΚΗΣ 7.