Ο Κάδμος είναι ο πρωταθλητής εφήβων της ΕΣΚΑΣΕ για τη φετινή σεζόν, κερδίζοντας στον τελικό που έγινε στο κλειστό της Αταλάντης τον Γ.Σ. Ιτέας με 63-55!

Ένας μεγάλος τελικός, με καλό θέαμα στο πρώτο πρώτο ημίχρονο, με σασπένς στο τέλος, καθώς ο Γ.Σ. Ιτέας ποτέ δεν τα παράτησε, ακόμα και όταν βρέθηκε με -15 πίσω στο σκορ.

Η ομάδα του Μωραΐτη έκανε την ανατροπή, πέρασε μπροστά με 53-55 στο 35′ αλλά ο Κάδμος κυριάρχησε στα τελευταία λεπτά στα ριμπάουντ, έπαιξε εξαιρετική άμυνα και με επιμέρους σκορ 10-0 στο πιο κρίσιμο σημείο του αγώνα έφτασε στην κατάκτηση του πρωταθλήματος με 63-55, επιστρέφοντας στου τίτλους στην κατηγορία εφήβων μετά το 1987!

Ο Κάδμος πήρε τον τίτλο με παιδιά έμπειρα που τους έδωσε χρόνο συμμετοχής τα τελευταία χρόνια στο αντρικό ο Αναστασίου και αυτό μέτρησε στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Όσο για την Ιτέα, ήταν το αουτσάϊντερ, αλλά η πολύ καλή δουλειά του Μωραΐτη φάνηκε και πάλι πάνω στο παρκέ. Μια ομάδα με λιγότερο ταλέντο από τη Θήβα, αλλά πολύ δουλεμένη που λίγο ήθελε για να κάνει το μπαμ…

Μπροστά ο Γ.Σ. Ιτέας στο ξεκίνημα

Από το ξεκίνημα του αγώνα ο Κάδμος στόχευσε στην πίεση στο κατέβασμα της μπάλας στα 3/4 του γηπέδου, κάτι που έφερε αποτέλεσμα μετά το πρώτο πεντάλεπτο.

Μέχρι τότε, ο Γ.Σ. Ιτέας παίζοντας στοχευμένα στην επίθεση ήταν καλύτερος και προηγήθηκε με 4-10 και 5-12. Αρνητικό στοιχείο για την ομάδα του Μωραΐτη, το φόρτωμα με 2 φάουλ από το 3′ του Χαλκιά μετά από δύο επιθετικά ριμπάουντ του Λ. Μπόγρη.

Ο Ζυγομήτρος ήταν σε πολύ καλή κατάσταση και με δικούς του 11 πόντους, κυρίως από μακρινή απόσταση, στην α’ περίοδο, ο Κάδμος αρχικά ροκάνισε τη διαφορά για να προηγηθεί με 22-16 στη λήξη της α’ περιόδου που ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε αυτό το διάστημα για την ομάδα του Αναστασίου, με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 17-4.

Σημείο ”κλειδί” για την ανατροπή τα 5 κλεψίματα που έφεραν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό για την ομάδα της Θήβας.

Ανατροπή με Ζυγομήτρο – Γ. Μπόγρη

Στη β’ περίοδο η διαφορά έπαιζε στους 6-8 πόντους μέχρι να κάνει ένα ξέσπασμα ο Κάδμος περισσότερο από τον έλεγχο των ριμπάουντ που έφεραν εύκολους πόντους για να ξεφύγει με 32-20 στο 15′.

Με ένα γρήγορο 7-0 με 5 πόντους του Τσιριπέρου, ο Γ.Σ. Ιτέας μάζεψε γρήγορα τη διαφορά μειώνοντας σε 32-27, αναγκάζοντας τον Αναστασίου σε τάϊμ-άουτ. Ο Τσιριπέρου με νέο τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 32-30 με το σερί της Ιτέας στο 0-10!

Τελικά, Κάδμος με πρωταγωνιστές τους Ζυγομήτρο και Γ. Μπόγρη πήγε στο ημίχρονο με +8 (38-30) κάνοντας ένα μίνι σερί 6-0 στο φινάλε του ημιχρόνου.

Με έλεγχο των ριμπάουντ και καλάθια σε αιφνιδιασμούς, ο Κάδμος πήγε και πάλι γρήγορα το ματς σε διψήφια διαφορά πόντων (44-32 στο 23′) ενώ με τρίποντο του Γ. Μπόγρη ο Κάδμος πήγε για πρώτη φορά στο +15 (47-32 στο 24′).

Με τρίποντο του Ι. Μολέ η Ιτέα μείωσε στο 28′ σε 47-37 και με ένα ακόμα του Τσιριπέρου σε 47-40 με το σερί να φτάνει το 0-8. Με κλέψιμο του Μαναίου και αντιαθλητικό φάουλ του Ζυγομήτρου, ο Γ.Σ. Ιτέας πήγε στο -5 (47-42) για να λήξει η γ’ περίοδος με 49-42 υπέρ του Κάδμου.

53-55 στο 35′ και όλα από την αρχή

Με καλάθι του Κατσίμπρα Π. μετά από κλέψιμο η Ιτέα μείωσε στον πόντο (51-50 στο 32′) και με δίποντο του ίδιου από μέση απόσταση η ομάδα του Μωραΐτη πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ μετά την πρώτη περίοδο (51-52) με το επιμέρους σκορ της Ιτέας στο 2-10.

Ο Χαλκιάς με τρίποντο έκανε το 53-55 ο Μπόγρης Γ. ισοφάρισε σε 55-55 στο 35′.

Στο τελευταίο 5λεπτο ο τελικός…ξανάρχιζε από το σημείο μηδέν, με τον Κάδμο παρά την αστοχία του να ανανεώνει συνεχώς τις κατοχές με επιθετικά ριμπάουντ για να πετύχει ο Τούτουζας με καλάθι κα φάουλ στο 37′ το 58-55, με καθοριστική τη συμβολή και του Λ. Μπόγρη που είχε μείνει για ώρα τον πάγκο φορτωμένος με φάουλ.

Ο Γ.Σ. Ιτέας πήγε σε βεβιασμένες επιθέσεις, έμεινε χωρίς σκορ για ώρα και ο Γ. Μπόγρης με ένα μεγάλο τρίποντο στο 1:30 για τη λήξη διαμόρφωσε το 61-55 βάζοντας στη θέση του οδηγού για τον τίτλο τον Κάδμο.

Στα 43” ο Π. Κατσίμπρας έχασε το τρίποντο και ο Μπόγρης Λ. με επιθετικό ριμπάουντ και φόλοου πέτυχε το 63-55 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Ντάνος-Κοτσιμπός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-16, 38-30, 49-42, 63-55.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 8, Ευαγγελίου Γιουρ., Μπόγρης Γ. 23 (2), Ευαγγελίου Γ. 2, Σκούμας, Αναστασίου Δ., Ζυγομήτρος 18 (1), Τούτουζας 5, Μπόγρης Λ. 7, Μπότσης.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης-Μολές Γ.): Μολές Ι. 9 (1), Μαναίος 12, Κατσίμπρας Φ., Χαλκιάς 7 (1), Μολές Αν. 2, Περδίκης, Κατσίμπρας Παν. 6, Κανάτας 4, Τσιριπέρου 15 (3).

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr

Στο κλειστό της Αταλάντης η Μαριάντα Σοφοπούλου και ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρουν τις  photo στιγμές του αγώνα.