Ο Κάδμος ήταν ο νικητής στο ντέρμπι κορυφής της Α’ ΕΣΚΑΣΕ κερδίζοντας το Α.Ε. Καρύστου με 86-81, σε ένα αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, καθώς οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να διατηρήσουν το προβάδισμα που είχαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δεχόμενοι σερί πόντων στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας!

Τελικά, οι παίκτες του Αναστασίου πήραν απόσταση ασφαλείας εκ νέου φτάνοντας σε μια αγχωτική αλλά συνάμα και πολύ σημαντική νίκη απέναντι σε μια ομάδα που διαθέτει έμπειρο ρόστερ.

Ισορροπημένο το ντέρμπι στο ξεκίνημα του, με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (14-14 στο 8′ και 21-20 στο 12′). Ο Κάδμος ανέβασε την απόδοσή του στη συνέχεια και με εκτελεστή στην επίθεση τον Γκρινιάρη, αλλά και τον Πανταζή να παίζει καλή άμυνα σε αυτό το διάστημα πάνω στον Φρουσκλιά, ξέφυγε με 31-22 στο 16′ με επιμέρους σκορ 10-2 και έκλεισε το ημίχρονο στο +13 (43-30), βάζοντας βάσεις για την επικράτηση.

Ο ρυθμός δεν έδειχνε να αλλάζει, τουλάχιστον μέχρι το 35′, με τον Κάδμο να έχει το προβάδισμα με διψήφιες διαφορές (62-50 στο 31′).

Τα πάντα όμως άλλαξαν στα τελευταία λεπτά της κανονικής διάρκειας, όταν η Κάρυστος που δεν τα παράτησε ποτέ, άρχισε να ”ροκανίζει” τη διαφορά, μειώνοντας με δύο τρίποντα του εντυπωσιακού Φρουσκλιά (πέτυχε 20 πόντους με 5 τρίποντα στο τελευταίο 10λεπτο) σε 75-73 και με καλάθι του ίδιου παίκτη μετά από κλέψιμο στο τελικό 75-75, καθώς στην εκπνοή ο Γκρινιάρης έχασε το καλάθι για να δώσει τη νίκη στην ομάδα του.

Στην παράταση ο Κάδμος προηγήθηκε με 79-75 και εύστοχος από τις βολές κυρίως με τον Γκρινιάρη, έφτασε τελικά στη νίκη με 86-81 διατηρώντας το αήττητο στο φετινό πρωτάθλημα!

Από τους νικητές εξαιρετικοί στην επίθεση οι Γκρινιάρης και Γκιζόγιαννης με 36 και 25 πόντους αντίστοιχα και από την ομάδα της Καρύστου ο Φρουσκλιάς με 36 (7) πόντους!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-14, 43-30, 57-49, 75-75 (καν. διάρκεια), 86-81 (παράταση-τελ. αποτελ.).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας Δ., Θανάσαινας 6 (1), Σκούμας Λ. 3 (1), Γκρινιάρης 36 (5), Πανταζής 3, Αναστασίου Δ., Κωνσταντούρας 4, Παπαδάκης, Κόλλιας 7 (1), Νικολάου, Αναστασόπουλος 2, Γκιζόγιαννης Ανδρ. 25 (1).

Α.Ε. ΚΑΡΥΣΤΟΥ (Δημητρίου): Σφυρίδης 2, Ντιφαντής 9, Κατσινόπουλος, Παρασκευόπουλος 11 (2), Καλούδης 16 (2), Καλύβας, Κατσογιάννης 3 (1), Ροδολάκης 4, Φρουσκλιάς 36 (7), Γεωργίου.

πηγή άρθρου: stereabasket.gr