Σε εξ αναβολής αγώνα για το γ’ όμιλο της κατηγορίας εφήβων που παρουσιάζει μεγάλο ενδιαφέρον καθώς τρεις ομάδες (Πρωτέας, Κάδμος, Αλίαρτος) διεκδικούν τα δύο εισιτήρια της πρόκρισης στην επόμενη φάση, ο Πρωτέας Σχηματαρίου έπιασε εξαιρετική εμφάνιση, νίκησε τον Κάδμο με 84-57 και απέκτησε πλεονέκτημα πρόκρισης.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 10λεπτο (20-20), ο Πρωτέας με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Χαντζή και Χαλάτση πήρε καθαρό προβάδισμα στο σκορ (47-33 στο ημίχρονο) και ανοίγοντας ακόμα περισσότερο την ”ψαλίδα της διαφοράς” έφτασε στο τελικό 84-57.

Από τους νικητές κορυφαίος ο Χαντζής με 47 πόντους, με τον Χαλάτση να ακολουθεί στο σκοράρισμα με 20 πόντους.

Από τον Κάδμο ο Θεοδώρου πέτυχε 21 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ των φιλοξενούμενων, ενώ από το 23′ η ομάδα της Θήβας αγωνίστηκε χωρίς τον Μπόγρη που αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ.

Διαιτητές: Χαϊνά-Σπυρόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-20, 47-33, 73-44, 84-57.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής-Ευμορφοπούλου): Χαλάτσης 20 (4), Μπέτα 2, Χαντζής Γ., Φαφούτης, Σολομωνίδης, Χαντζής Κ. 47 (3), Τσιώλης 9 (1), Ντανάσης 6 (1), Τυφαρίκης, Σεφέρης, Παναγιωτάκης, Παπαγεωργίου.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας 9, Θεοδώρου 21 (3), Αναστασίου Δ. 11 (2), Θανάσαινας, Μπόγρης 5, Γιαννάκος 3 (1), Καρανάσιος 2, Αναστασίου Δ.Μ., Αξιώτης, Λώλος 2, Μπάκας, Αρβανίτης 4.

πηγή άρθρου: stereabasket.gr