Η ομάδα των Μπούκαλη επικράτησε με 79-76 του Κάδμου και με σκορ 2-1 πήρε την πρόκριση για τους ”8” του εφηβικού πρωταθλήματος, όπου με μειονέκτημα έδρας θα αντιμετωπίσει τον Εθνικό Λιβαδειάς.

Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στο πρώτο ημίχρονο, με καλά ποσοστά στο περιφερειακό σουτ προηγήθηκαν με 49-40 ενώ με την έναρξη της γ’ περιόδου ανέβασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό.

Ο Κάδμος στη συνέχεια εκμεταλλεύτηκε την καλύτερη φυσική του κατάσταση, μείωσε σε 64-56 στο 30′ και στο τελευταίο 10λεπτο μπήκε στη διεκδίκηση του αγώνα που κρίθηκε στο τέλος.

Στο 78-76 οι φιλοξενούμενοι δέχθηκαν τεχνική ποινή και ο Αναγνωστόπουλος με μια βολή έκανε το 79-76. Ο Γεωργαλής στη συνέχεια είχε 0/2 βολές και στην τελευταία επίθεση ο Αναστασίου έχασε τρίποντο για τον Κάδμο, με τους φιλοξενούμενους να διαμαρτύρονται για φάουλ και τους γηπεδούχους να παίρνουν την πρόκριση για την επόμενη φάση.

Διαιτητές: Ντάνος-Πατάγιας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-16, 49-40, 64-56, 79-76.

ΜΠΟΥΚΑΛΗ (Πιτσιλιώνης): Αντωνόπουλος 14 (1), Αναγνωστόπουλος 4 (1), Γεωργαλής 7 (1), Παπαγεωργίου 18 (2), Σακκάς 3 (1), Πασπάλης, Καμπάς Β. 26 (1), Παπακώστας 2, Καμπάς Π. 5 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Γιαννακός 5 (1), Κόλλιας, Αναστασίου 36 (2), Μαντάς 2, Τσάλεζας, Τούντας 6, Καρανάσιος 11 (1), Καλαμπαλίκης, Λώλος 11, Μπότσης, Αρβανίτης 5 (1).

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr