Ο Κάδμος στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής που είχε χαρακτήρα τελικού και για τις δύο ομάδες, πήρε τη νίκη απέναντι στον Κένταυρο Λιβαδειάς με 93-87, ισοφάρισε τα μεταξύ τους παιχνίδια στο 1-1 και πλέον τα πάντα θα ξεκαθαρίσουν στα playoffs, όπου μας περιμένουν 2-3 πολύ μεγάλα παιχνίδια με διακύβευμα τον τίτλο και την άνοδο στη Γ’ Εθνική!

Ο Κάδμος στο κατάμεστο κλειστό της Θήβας, έπαιζε σήμερα ένα ματς χωρίς επιστροφή γνωρίζοντας πως ενδεχόμενη ήττα δεν θα του έδινε τη δυνατότητα να διεκδικήσει την άνοδο μέσω playoffs. Ο Κένταυρος, αήττητος μέχρι σήμερα, πήγε στη Θήβα για το διπλό-απ’ ευθείας ανόδου, δεν τα κατάφερε, αλλά έχει για τη συνέχεια το πλεονέκτημα της έδρας, γνωρίζοντας πως για να χάσει την άνοδο θα πρέπει να ηττηθεί μέσα στη Λιβαδειά!

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο 7λεπτο με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ (13-11), ο Κάδμος ξέφυγε για πρώτη φορά στο σκορ με 18-11 με την πρώτη περίοδο να τελειώνει με 20-16.

Ο Κένταυρος αντέδρασε, ισοφάρισε σε 23-23, όμως και πάλι ο Κάδμος είχε τις λύσεις ώστε να έχει το πάνω χέρι στο προβάδισμα του σκορ. Το 38-33 του 18′ έγινε 43-37 και 48-37 στη μεγαλύτερη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου, με τρίποντο του Κόλλια στην εκπνοή πίσω από το κέντρο!

Στη γ’ περίοδο ο Κάδμος εξακολούθησε να ελέγχει πλήρως τον αγώνα με τη διαφορά σταθερά σε διψήφια επίπεδα (61-45 στο 25′) κλείνοντας τη γ’ περίοδο στο +17 (73-56).

Ο Κένταυρος προσπάθησε να αντιδράσει, μείωσε σε 83-77 στο 2:30 για τη λήξη, αλλά ένα μεγάλο τρίποντο του Γκρινιάρη έφερε τη διαφορά στο +9 (86-77). Ο Κάδμος προηγήθηκε με 90-81 στο 1′:30” για το τέλος, ο Κένταυρος δεν τα παράτησε μείωσε σε 90-86 στα 20” για το φινάλε.

Στο 91-86 με 12” για τη λήξη του αγώνα υπήρξε ένταση, με τους διαιτητές να αποχωρούν προσωρινά για τα αποδυτήρια, για να επιστρέψουν και ο αγώνας να τελειώνει με σκορ 93-87 μετά από 2 βολές του Γκιζόγιαννη και άστοχο τρίποντο των φιλοξενούμενων στην τελευταία επίθεση του ντέρμπι!

Πρώτος σκόρερ του Κάδμου ο Γκρινιάρης με 30 (3) πόντους, με τους Γκιζόγιαννη και Θανάσαινα να ακολουθούν με 22 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Για την ομάδα της Λιβαδειάς, ο Πέττας πέτυχε 22, ο Ματζιωρης 21 (3) και ο Γαρμπής 18 (3) πόντους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάλας Γ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-16, 48-37, 73-56, 93-87.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Γκιζόγιαννης 22 (1), Θανάσαινας 15 (1), Δουρούκης 4, Γκρινιάρης 30 (3), Πανταζής 8, Σκούμας Λ., Κωνσταντούρας 4, Παπαδάκης, Κόλλιας 10 (2), Αναστασίου, Σκούμας Δ., Νικολάου.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΛΙΒΑΔΕΙΑΣ (Μάρκου): Καρφάκης 3, Γαρμπής 18 (3), Στεφάνου 3 (1), Τασούλας, Κόλλιας, Παππάς, Πέττας 22, Κοϊτσάνος 7, Ματζιώρης 21 (3), Θεοφανόπουλος, Κολιούκος, Δημητριάδης 13.

Στο μεγάλο ντέρμπι της Α’ ΕΣΚΑΣΕ ο Κάδμος υποδέχθηκε τον Κένταυρο Λιβαδειάς και ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.