Η ΑΕΕΠ Χαλκίδας νίκησε την τελευταία αγωνιστική μέσα στη Θήβα τον Κάδμο με 28-44 σε ένα αγώνα που είχε χαρακτήρα τελικού, κατακτώντας το φετινό πρωτάθλημα ΕΣΚΑΣΕ!

Στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 15-21, για να πάρουν διαφορά ασφαλείας στη γ’ περίοδο (21-32) και να φτάσουν τελικά στη νίκη-τίτλο με σκορ 28-44.

Από τον Κάδμο η Σκούμα πέτυχε 17 πόντους, ενώ από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας η Κακαρά με 14 πόντους, όλους στο β’ ημίχρονο και η Μουρατίδη με 10 πόντους ήταν οι πρώτες σκόρερς.

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-11, 15-21, 21-32, 28-44.

ΚΑΔΜΟΣ (Παπαδάκης): Ζαντζά, Τσομπανοπούλου 2, Μαργαρίτη 2, Αναστασίου, Σκούμα 17, Θαλασσινού, Γερογιάννη, Σκούρα, Γιαννάκη 5, Φίλη 2, Αναγνώστου, Δαλαμάγκα.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Τσαούσης-Μιχαήλ): Δούκα 2, Μουρατίδη Λ., Σκούρα, Σαμαντά 8, Τόλια, Κακαρά 14 (2), Μήτρογλου 4, Μουργιά 3, Μουρατίδη Ε. 10 (1), Μαγκούτα 3.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr