Σπουδαίο ματς στον πρώτο ημιτελικό του κυπέλλου ΕΣΚΑΣΕ, με τον Κάδμο να παίρνει το προβάδισμα προς το τέλος του αγώνα και μαζί την πρόκριση με 88-84 απέναντι στον μαχητικό Πρωτέα Σχηματαρίου!

Στο πρώτο 10λεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ και με υψηλά ποσοστά ευστοχίας και από τις δύο πλευρές, ο Κάδμος προηγήθηκε με το οριακό 21-22.

Στη β’ περίοδο ο Πρωτέας ανέβασε αισθητά την απόδοσή του και με 4 τρίποντα στο ξεκίνημα ξέφυγε στο σκορ ενώ με νέο τρίποντο από τον Χαντζή έκλεισε το ημίχρονο στο +5 (49-44).

Η ομάδα του Χαντζή με καλάθι του Γεωργουσόπουλου προηγήθηκε με 60-51 στο 25’ για να ξεκινήσει κάπου εκεί η αντεπίθεση του Κάδμου μειώνοντας σε 68-66 στο 30’.

Στο τελευταίο 10λεπτο έγινε μεγάλη μάχη, ο Πρωτέας διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα, αλλά στα κρίσιμα σημεία ο Κάδμος με δύο τρίποντα από τους Πανταζή και Γκρινιάρη και συνεχόμενες εύστοχες βολές του Γκρινιάρη έκανε την ανατροπή στο σκορ παίρνοντας τη νίκη-πρόκριση για το μεγάλο τελικό με σκορ 84-88.

Από τον Πρωτέα που έπαιξε με πολλές απουσίες (Σουλινάρης, Χατζηστάμου, Λουλακάς) και με τον 14χρονο Γ. Χαντζή στη 10αδα, ο Κ. Χαντζής και ο Πανταζής ήταν οι κορυφαίοι στην επίθεση, με 32 και 24 πόντους αντίστοιχα.

Από τον Κάδμο, που θα διεκδικήσει την Κυριακή ότι έχασε πέρυσι από τον Κένταυρο Λιβαδειάς, οι Πανταζής και Γκρινιάρης ήταν κομβικοί για τη νίκη της ομάδας τους.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Τσάλας Γ.-Ραμιώτης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22, 49-44, 68-66, 84-88.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Κουμαρτζάκης 6 (1), Χαντζής Γ., Τζίνης, Χαντζής Κ. 32 (5), Πανταζής 24 (3), Βλαχάκης 3 (1), Γιαννίτσας, Στεφάνου 5 (1), Κούτρας 5, Γεωργουσόπουλος 9 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 23 (3), Αναστασίου, Σκούμας Λ., Δουρούκης 7 (1), Γκρινιάρης 20 (1), Νικολάου, Θεοδώρου 10 (2), Σταθόπουλος 3, Μπεκρής 2, Καζάνας 11 (2), Πολιτόπουλος 12.

Ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album του αγώνα.