Ένα ματς με δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα, με τον Κάδμο να φτάνει στη νίκη με τελικό σκορ 76-52, που πάντως δεν φανερώνει τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης, καθώς στο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ!

Ένα πρώτο ημίχρονο της…αφλογιστίας, που βρήκε την ομάδα του Μωραΐτη στο +3 (20-23) και ένα β’ 20λεπτο όπου ο Κάδμος κυριάρχησε πετυχαίνοντας ένα επιμέρους σκορ 56-29 που του έδωσε ένα ακόμα ροζ φύλλο αγώνος, πιστοποιώντας για μια ακόμα φορά την αγωνιστική του άνοδο και κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο μισό του πρωταθλήματος.

Ο Γ.Σ. Ιτέας ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα, παίρνοντας το προβάδισμα με το καλησπέρα. Στο 5′ το σκορ ήταν 4-11, ενώ στο τέλος της πρώτης περιόδου η ομάδα του Μωραϊτη βρέθηκε στο +3.

Το πρόβλημα στην επίθεση παρέμεινε για τον Κάδμο ενώ σε ένα β’ 10λεπτο με κακό θέαμα οι φιλοξενούμενοι με επιμέρους σκορ 7-7 σε αυτό το διάστημα, πήγαν στο ημίχρονο διατηρώντας το +3 (20-23).

Η εικόνα του β’ ημιχρόνου ήταν εντελώς διαφορετική. Ο Κάδμος άφησε στα…αποδυτήρια το κακό του αγωνιστικό πρόσωπο στην επίθεση, καταφέρνοντας μέσα σε 6′ στη γ’ περίοδο να πετύχει όσους πόντους είχε σημειώσει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο, για να τρέξει ένα επιμέρους σκορ 20-8 και να προηγηθεί στο 26′ με 40-31! Στο 30′ ο Κάδμος ξέφυγε με 51-36 έχοντας ένα 31-13 στην τρίτη περίοδο, που ήταν το διάστημα που ουσιαστικά έκρινε και τον αγώνα.

Το τελευταίο 10λεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τον Καδμο να επικρατεί τελικά με 76-52, προσθέτοντας μια ακόμα νίκη στο ενεργητικό του!

Από τον Κάδμο οι Κόλλιας και Μπόγρης ήταν οι παίκτες που τράβηξαν επιθετικά την ομάδα του Αναστασίου, ενώ από τον Γ.Σ. Ιτέας πολύ καλός ο Χαλκιάς με 15 πόντους εκ των οποίων οι 11 στο πρώτο ημίχρονο, ενώ ο Σταύρου σημείωσε 16.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Χαϊνά-Τσάλας Ι.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-16, 20-23, 51-36, 76-52.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας Λ., Ευαγγελίου Γ, Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης 17 (3), Κόλλιας 23 (3), Φλώτσιος 3, Παπαδάκης 3 (1), Θεοδώρου 2, Κωνσταντούρας 4, Μπότσης 7, Σταμέλος 8 (2), Γεροντίτης 9.

Γ.Σ. ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης-Μολές Γ.): Παπαδημητρίου, Μαναίος, Πασαλιμανιώτης 1, Μολές Α. 5, Αγγελόπουλος 12 (3), Κατσίμπρας Φ. 3 (1), Χαλκιάς 15 (2), Σταύρου 16 (2), Κουτρόγιαννος.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr