Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά της κατηγορίας έκανε η ΑΕΕΠ Χαλκίδας, κερδίζοντας για τη γ’ φάση του πρωταθλήματος παίδων τον Κάδμο με 66-42.

Η ομάδα της Θήβας έκανε πολύ καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε στο 10′ με 11-16, έχοντας τρία εύστοχα τρίποντα σε αυτό το διάστημα.

Ο αγώνας κρίθηκε στην ουσία στη β’ περίοδο, όταν η ΑΕΕΠ Χαλκίδας έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 21-1 για να προηγηθεί στο ημίχρονο με 32-17, με τον Τσάλα σε αυτό το διάστημα να πετυχαίνει 11 πόντους.

Στο β’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα ασφαλείας φτάνοντας δίκαια στη νίκη και το 1-0 στη σειρά, με τελικό σκορ 66-42.

Από την ΑΕΕΠ Χαλκίδας οι Σβώλος και Τσάλας πέτυχαν 18 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Κάδμο πρώτοι σκόρερς ήταν οι Αναστασίου (17) και Λώλος (10).

Διαιτητές: Παντελίδης Κ.-Αποστόλου Δ.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-16, 32-17, 56-25, 66-42.

ΑΕΕΠ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Μιχαήλ-Δενδρινός): Σαββίδης 7 (1), Γιαννουρής 13 (1),  Ζάχος, Τερτίπης, Πετράκης, Σβώλος 18 (1), Τσάλας 16 (1), Πολυκαρπίδης, Σιδέρης 5 (1), Σκούρας, Βρανόπουλος, Πηγαϊδούλης 7 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 5, Κόλλιας 2, Αναστασίου 17 (2), Μαντής, Γιαννακός 2, Αξιώτης 2, Καρανάσιος, Αρβανίτης, Παπαδάκης 2, Λώλος 10 (1), Τσερέπας, Αντωνάκης 2.

Για τη γ’ φάση του πρωταθλήματος παίδων η ΑΕΕΠ Χαλκίδας υποδέχθηκε τον Κάδμο και ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album της αναμέτρησης.