Νίκη που ισοδυναμεί με…πρωτάθλημα σημείωσε ο Κάδμος, που επικράτησε με 61-56 απέναντι στις Σέρρες, παίρνοντας την πρόκριση για τον αυριανό αγώνα κατάταξης και τις θέσεις 5-6, κατά πάσα πιθανότητα απέναντι στον Ολυμπιακό, στη μεγαλύτερη επιτυχία της ιστορίας του στα τμήματα υποδομής!

Ένας πραγματικός θρίαμβος για την ομάδα του Αναστασίου, που μετά το Ηράκλειο νίκησε και τις Σέρρες φτάνοντας στο δικό του…Έβερεστ, σπάζοντας φέτος κάθε ρεκόρ και υπερβαίνοντας σε μεγάλο βαθμό τους αρχικούς του στόχους!

Η ομάδα της Θήβας νίκησε ένα αξιόλογο αντίπαλο που στην πρώτη φάση της διοργάνωσης αντιστάθηκε απέναντι σε ΔΕΚΑ και Ολυμπιακό, νίκησε τη δική του κούραση και έδειξε για μια ακόμα φορά πως απολύτως δικαιολογημένα βρίσκεται στην ελίτ του Ελληνικού μπάσκετ στην κατηγορία εφήβων, σε ένα αγώνα που έγινε παρουσία του προέδρου της ΕΟΚ, Βαγγέλη Λιόλιου, του Γ.Γ.. της Ομοσπονδίας, Νίκου Νικολόπουλου και του υπεύθυνου αναπτυξιακού, Νίκου Σταυρόπουλου!

Εξαιρετικός από την αρχή!

Ο Κάδμος ξεκίνησε πολύ καλά, βρήκε το δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι με τρία τρίποντα και προηγήθηκε με 9-3, αλλά οι Σέρρες κατάφεραν με ένα δικός τους επιμέρους σκορ να προηγηθούν με 9-12, σε μια πρώτη περίοδο που τελείωσε 14-15, με τον Κάδμο να έχει 4 τρίποντα και ένα δίποντο με τον Μπότση.

Οι Σέρρες με καλύτερες επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν με 15-23, με τον Κάδμο να βρίσκει λύσεις και με 2/2 βολές του Μπότση, το δεύτερο τρίποντο του Μπόγρη και ένα καλάθι του Τούτουζα, να πετυχαίνει σερί 7-0 μειώνοντας στον πόντο στο 17′ (22-23). Και αυτή ήταν η…αρχή, καθώς το σερί επεκτάθηκε σε 13-0 με καλάθι του Μπότση στην εκπνοή του ημιχρόνου που έδωσε αέαρα 5 πόντων στην ομάδα της Θήβας (28-23)!

Ο Κάδμος ξεκίνησε το β’ ημίχρονο από εκεί που τελείωσε το πρώτο και με καλάθι του Τούτουζα προηγήθηκε με 34-25 στο 23′ αναγκάζοντας τον Κακιούζη σε τάϊμ-άουτ.

Οι Σέρρες ροκάνισαν τη διαφορά μείωσαν σε 37-34 και ισοφάρισαν σε 37-37 στο 29′ με τον πολύ καλό Καπετάκη, ο Τούτουζας με γκολ-φάουλ πέτυχε το 40-37 που ήταν και το σκορ της γ’ περιόδου.

Το τελευταίο 10λεπτο ήταν για…γερά νεύρα! Στο 43-42 ο Τούτουζας με 2/2 τρίποντα αέρα 5 πόντων στην ομάδα του (49-44 στο 34′), οι Σέρρες μείωσαν σε 49-46 και ο Μπότσης στο 35′ έκανε το 51-46.

Με ψυχραιμία στη νίκη-θρίαμβο!

Ο Μπόγρης με τρίποντο πέτυχε το 54-46 στο 36′, ο Μπότσης το 56-49 στο 37΄, ο Χατζόπουλος με 2/2 βολές μείωσε σε 56-51, για να κάνει ο Τούτουζας το 58-51 και να απαντήσει εκ νέου με τρίποντο ο Καπετάκης για το 58-54 το 1:17 για το τέλος!

Ο Μπόγρης αστόχησε σε τρίποντο, ο Γρηγοριάδης με επιθετικό ριμπάουντ στα 39” μετά από άστοχο σουτ του Καπετάκη με 2/2 βολές μείωσε σε 58-56.

Στα 19” ο Μπόγρης κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές πέτυχε το 59-56, ο Φαρδέλας αστόχησε στα 7” στο τρίποντο για την ισοφάριση, με τον Μπόγρη με να πετυχαίνει με 2/2 βολές το τελικό 61-56!

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Σκανδαλάκης-Μαρτινάκος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-15, 28-23, 40-37, 61-56.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Θεοδώρου 6 (2), Αναστασίου, Ευαγγελίου Γιουργκ., Μπόγρης 19 (3), Ευαγγελίου Γιουτζ., Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.Μ., Τούτουζας 20 (3 τριπ. και 11 ριμπ.), Μελετίου 1, Μίχας, Μπότσης 15 (9 ριμπ).

ΣΕΡΡΕΣ (Κακιούζης):Σκαπής, Γρηγοριάδης 7, Γιαλαμάς, Θεοφανίδης, Κακλίδης 2, Θεοδοσιάδης 12 (2), Φαρδέλας 6 (2), Καπετάκης 23 (2), Πεχλιβανίδης, Λάτσιος, Χατζόπουλος 4.

Για να διαβάσετε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε τον αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε φωτογραφίες των αγώνων πατήστε εδώ

Χρήστος Γρηγοριάδης (αθλητής Σερρών): «Ήταν ένα καλό και με ένταση παιχνίδι από δύο επαρχιακές ομάδες. Δεν παίξαμε τόσο συγκεντρωμένα όσο θα θέλαμε. Κάναμε λάθη ενώ δεν ήμασταν και εύστοχοι. Πιστεύω ότι ο Κάδμος πήρε δίκαια τη νίκη».

Θοδωρής Θεοδώρου (αθλητής Κάδμου): «Ήταν ένας δύσκολος αγώνας, κάτι που το γνωρίζαμε από πριν. Βάλαμε κάποια κρίσιμα σουτ και προς το τέλος κάποιες κρίσιμες βολές. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους συμπαίκτες μου, αλλά και στην αντίπαλη ομάδα».

ΠΗΓΗ ΑΡΘΡΟΥ: STEREABASKET.GR