Ο Κάδμος πέτυχε την πρώτη του νίκη στην τελική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος εφήβων επικρατώντας του Ηρακλείου με 62-49, μια νίκη ιστορικής σημασίας για την ομάδα του Αναστασίου που πήρε το ροζ φύλλο αγώνος και αύριο απέναντι στις Σέρρες (15:00) θέλει μια ακόμα νίκη για να παίξει πλέον το Σάββατο για τις θέσεις 5-6, που για τον Κάδμο θα ισοδυναμεί με…πρωτάθλημα!

Η ομάδα της Θήβας έφτασε σχετικά εύκολα στη νίκη, καθώς εκτός της πολύ καλής της άμυνας βρήκε λύσεις στην επίθεση κυρίως έξω από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 10/24, αρκετά εκ των οποίων σε καθοριστικά σημεία του αγώνα!

Από την αρχή μπροστά στο σκορ!

Ο Κάδμος ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι και με 5 πόντους του Τούτουζα και 4 του Μπόγρη προηγήθηκε με 3-9 στο 5′ αλλά δεν σταμάτησε εκεί! Η άμυνα ήταν εξαιρετική, μπροστά βρήκε λύσεις απ’ όλους τους παίκτες του και με δύο τρίποντα των Θεοδώρου και Μπόγρη και καλάθι του Μπότση, ο Κάδμος ξέφυγε με 3-19 στο τέλος του πρώτου 10λεπτου, στο καλύτερο διάστημα στο τριήμερο των αγώνων του στην Κρήτη!

Το 2ο 10λεπτο δεν ξεκίνησε καλά για την ομάδα της Θήβας, που κόλλησε στην επίθεση με το Ηράκλειο να κάνει ένα 6-0 και να μειώνει σε 9-19 στο 13′.

Ο Λαμπράκης με τρίποντο μείωσε ακόμα περισσότερο σε 14-20, για να απαντήσει με το ίδιο νόμισμα ο Μπόγρης για το 14-23. Η διαφορά κυμάνθηκε σε αυτά τα επίπεδα, με το ημίχρονο να βρίσκει την ομάδα της Θήβας μπροστά στο σκορ με 20-29, με τον Μπόγρη να είναι πρώτος σκόρερ της ομάδας του με 11 πόντους.

Στη γ’ περίοδο οι διαιτητές σφύριζαν πολύ εύκολα τα φάουλ στον Κάδμο, με την ομάδα της Θήβας να συμπληρώνει 5 ομαδικά στο 23′ με ανύπαρκτο φάουλ στον Τούτουζα, ο εκνευρισμός έφερε εύκολα λάθη, αλλά τα δύο τρίποντα των Μπόγρη και Ευαγγελίου διατήρησαν την απόσταση ασφαλείας (29-41 στο 28′) με το τρίτο 10λεπτο να τελειώνει με 29-42 με 1/2 βολές του Μελετίου.

Η δ’ περίοδος ξεκίνησε άσχημα για τον Κάδμο, που μόλις σε 1′ δέχθηκε 6 πόντους με το σκορ να πηγαίνει στο 35-42 στο 31′, το σερί πήγε στο 8-0 (37-42) για να δώσει τρίποντη ανάσα ο Ευαγγελίου για το 37-45 στο 33′. Ο Τούτουζας πήγε πάλι το ματς στο +10 (39-49 στο 34′), το Ηράκλειο μείωσε σε 43-49 αλλά με νέο τρίποντο του Θεοδώρου ο Κάδμος πήγε το σκορ στο 43-52 στο 36′.

Ο Μπόγρης με ”τρίποντο-μαχαιριά” στην εκπνοή της επίθεσης πήγε το σκορ στο 45-55 στο 37′, ο Μπότσης με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έγραψε το 45-59 στο 39′ με την ομάδα της Θήβας να φτάνει στην πρώτη νίκη στο τουρνουά με τελικό σκορ 49-62, με τον Ευαγγελίου να βάζει το…κερασάκι στην τούρτα με τρίποντο με ταμπλό!

Ο Μπόγρης με 19 πόντους και 4 τρίποντα, εκ των οποίων το τελευταίο άκρως καθοριστικό, ο Ευαγγελίου με 3 τρίποντα, ο Θεοδώρου με 5 καθοριστικούς πόντους στο β’ ημίχρονο και οι Τούτουζας, Μπότσης που εκτός των άλλων σκέπασαν τα καλάθια, οι κορυφαίοι των νικητών!

Από το Ηράκλειο, που ο Κατσούρρι έμεινε στους 4 πόντους, πρώτοι σκόρερς ήταν οι Γενιτσαρίδης, Λαμπράκης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σπυρόπουλος-Μαρτινάκος-Τηγάνης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 3-19, 20-29, 29-42, 49-62.

ΗΡΑΚΛΕΙΟ (Πετράκης): Κανατάκης 9, Γενιτσαρίδης 12, Σαραντουλάκης, Μουτάφης 6, Κουγιουμτζής 5, Μηλαθιανάκης, Λαμπράκης 10 (2), Τσαγκαράκης, Βογιατζάκης 1, Κατσούρρι 4, Αλατσάκης, Μαρκάκης 2.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Σκούμας, Θεοδώρου 8 (2), Αναστασίου, Ευαγγελίου Γιουργκ., Μπόγρης 19 (4), Ευαγγελίου Γιουτζ. 9 (3), Λυμπερίου, Αναστασίου Δ.Μ., Τούτουζας 13 (1 τριπ. και 12 ριμπ.), Μελετίου 1, Μίχας, Μπότσης 12 (11 ριμπ.).

Για να διαβάσετε τα στατιστικά του αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε τον αγώνα πατήστε εδώ

Για να δείτε φωτογραφίες των αγώνων πατήστε εδώ

Γιάννης Κανατάκης (αθλητής Ηράκλειου): «Δεν περίμενα να βάλει ο αντίπαλος τόσα σουτ. Τα δώσαμε όλα σαν ομάδα, αλλά και οι αντίπαλοί μας τα έδωσαν όλα. Θέλω να τους δώσω συγχαρητήρια και ίσως ξαναβρεθούμε».

Μιχάλης Μπότσης (αθλητής Κάδμου): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, παρόλα αυτά από την αρχή πήραμε το προβάδισμα στο σκορ. Θεωρώ ότι ήμασταν καλύτεροι μέσα στο γήπεδο, απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Παίξαμε πολύ καλή άμυνα και μας βγήκαν τα περισσότερα σουτ».

ΠΗΓΗ ΑΡΘΡΟΥ: STEREABASKET.GR