Την πρόκριση για τον τελικό της Δευτέρας στην Αταλάντη με αντίπαλο τον Γ.Σ. Ιτέας πήρε ο Κάδμος, κερδίζοντας στον δεύτερο ημιτελικό που έγινε στο κλειστό της Πειραϊκής, τον Απόλλωνα με 53-74.

Η ομάδα της Θήβας προκρίθηκε δίκαια στον τελικό με συνολικά δύο νίκες, πιάνοντας στο σημερινό αγώνα καλή απόδοση στο β’ ημίχρονο.

Μέχρι τότε, ο Απόλλωνας παρότι αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Μάρκου αλλά και τον Ζαχαριάδη που τραυματίστηκε στην πρώτη περίοδο και δεν αγωνίστηκε ξανά, ήταν καλύτερος και προηγήθηκε μέχρι και με +12 πόντους αλλά και με  37-34 στο ημίχρονο.

Στη συνέχεια ο Κάδμος έπαιξε πολύ καλή άμυνα και με 6 εύστοχα τρίποντα στο β’ ημίχρονο πήρε διαφορά ασφαλείας φτάνοντας στη νίκη-πρόκριση με τελικό σκορ 53-74.

Από τους γηπεδούχους πρώτοι σκόρερς ήταν οι Αποστολάτος και Δεμερτζής με 17 πόντους και από τον Κάδμο οι Θανάσαινας, Μπόγρης Λ. με 19 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Χουγιάζος-Καλαπόδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 37-34, 46-53, 53-74.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης-Νικολάου): Κοτρογιάννης Β. 4, Λειβαδίτης 8, Δεμερτζής 17 (1), Σταματίου, Πολύχρονος, Κοτρογιάννης 7, Ζαχαριάδης, Αποστολάτος 17 (3), Στρατής, Ζερβουδάκης.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 19 (3), Ευαγγελίου Γ. 3 (1), Μπόγρης Γ. 12 (2), Ευαγγελίου Γ., Σκούμας, Αναστασίου Δ., Ζυγομήτρος 9 (3), Τούτουζας 13 (1), Μπόγρης Λ. 14, Μπότσης 4.