Μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό της κατηγορίας εφήβων απέκτησε ο Κάδμος μετά τη νίκη του στον πρώτο ημιτελικό με 77-53 απέναντι στον Απόλλωνα Χαλκίδας!

Η ομάδα της Θήβας ήταν ανώτερη, πήρε μετά το πρώτο 10λεπτο διψήφια διαφορά στο σκορ (39-25 στο ημίχρονο, 66-39 στο 30′), φτάνοντας εύκολα και δίκαια στη νίκη που την μετατρέπει σε απόλυτο φαβορί εν όψει της ρεβάνς της Τετάρτης (28/7-19:00) έχοντας να υπερασπιστεί μια διαφορά 24 πόντων.

Οι Μπόγρης Λ. και Μπόγρης Γ. ήταν οι πρώτοι σκόρερς των νικητών με 25 και 22 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Απόλλωνα Χαλκίδας που αγωνίστηκε με τραυματία τον Μάρκου, ο Δεμερτζής με 19 πόντους.

Διαιτητές: Τσάλας Ι.-Γερονικολός.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-9, 39-25, 66-39, 77-53.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας 6, Ευαγγελίου Γ., Μπόγρης Γ. 22 (2), Ευαγγελίου Γιουκ. 2, Σκούμας, Αναστασίου Δ.Μ., Ζυγομήτρος 3, Τούτουζας 11 (1), Μπόγρης Λ. 25, Μπότσης 8.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης-Νικολάου): Κοτρογιάννης Β., Δεμερτζής 19, Λειβαδίτης 9 (2), Σταματίου 2, Μάρκου 1, Πολύχρονος 2, Σοϊλέδης, Κοτσογιάννης Ι. 5 (1), Ζαχαριάδης 6 (1), Αποστολάτος 9.

Ο Γιάννης Δαλιάνης μας μεταφέρει το photo album του αγώνα.