Ο Κάδμος επέστρεψε με το δεξί στη National League 2, στην παλιά Γ’ Εθνική, κερδίζοντας μέσα στη Χίο τον μαχητικό Φ.Ο. Βροντάδου με 74-81, κάνοντας το ιδανικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα!

Η ομάδα του Αναστασίου έλεγχε τον αγώνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του και θα μπορούσε να είχε φτάσει πιο εύκολα στη νίκη αν δεν είχε ένα ”νεκρό” 5λεπτο στη γ’ περίοδο που έδωσε τη δυνατότητα στη Χίο να επιστρέψει στο ματς, προσωρινά όμως όπως αποδείχθηκε, καθώς ο Κάδμος βρήκε πάλι την ισορροπία του, φτάνοντας στη μεγάλη εκτός έδρας επιτυχία!

Ο Κάδμος επέβαλε το ρυθμό του από το ξεκίνημα του αγώνα, πήρε από νωρίς το πανω χέρι στο σκορ για να προηγηθεί με 15-23 στο 10′. Στο 15′ η ομάδα της Θήβας ξέφυγε με 24-33 για να κλείσει το πρώτο ημίχρονο στο +11 (29-40).

Ο Κάδμος στο 25′ ξέφυγε με 41-56, όμως στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με επιμέρους σκορ 19-3 γύρισαν τον αγώνα και προσπέρασαν στο τέλος της γ’ περιόδου με 60-59!

Στο 35′ ο Κάδμος πέρασε με 70-71 και έκτοτε με πολύ καλή άμυνα και καθοριστικούς πόντους στην επίθεση ιδίως από τον Γκρινιάρη (πέτυχε 10 από τους τελευταίους 14 πόντους της ομάδας του), πήρε μια μικρή αλλά σταθερή διαφορά, για να φτάσει τελικά στην εκτός έδρας νίκη με 74-81!

Διαιτητές: Αλεξόπουλος Π.-Βαλοξής-Κοκκώσης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-23, 29-40, 60-59, 74-81.

Φ.Ο. ΒΡΟΝΤΑΔΟΥ (Αμέντας-Ζουμής): Ζαχαριάς 6, Ανδρουλάκης 3 (1), Ρενιέρης, Πορτελάνος, Πιζανιάς, Ουλουσίδης 15 (2), Σαμιώτης 7 (1), Μπούμπαρης 11, Τροβάς 4 (1), Μαλέρδος 11 (1), Mackiw 17 (1).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Πανταζής 1, Νικολακόπουλος 6 (1), Παρμενίδης, Δουρούκης 2, Γκρινιάρης 23 (1), Αναστασίου Δ., Σταθόπουλος 11 (1), Μπότσης Εκ., Πολιτόπουλος 18 (3), Μπακέας 12 (2), Μπότσης Μ. 4, Καζάνας 4 (1).

Στις δηλώσεις του μετά το τέλος του παιχνιδιού, ο προπονητής του ΦΟΒ, Κώστας Αμέντας, έκανε λόγο για ανετοιμότητα της ομάδας του να αγωνιστεί σε τόσο δυνατά παιχνίδια λόγω της αδυναμίας να παίξει δυνατά φιλικά, με δεδομένο ότι ο ΦΟΒ είναι το μόνο νησιωτικό σωματείο στον όμιλο, σε αντίθεση με τον Κάδμο που είχε αυτή τη δυνατότητα. Παρόλα αυτά, ο κ.Αμέντας έδωσε συγχαρητήρια στους παίκτες του και δήλωσε αισιόδοξος ότι η ομάδα θα «ρολάρει» μέσα από τα παιχνίδια έχοντας παίκτες με ποιότητα και εμπειρία.
Από την πλευρά του ο προπονητής του Κάδμου, Αποστόλης Αναστασίου, έκανε λόγο για μια δίκαιη νίκη σε μια δύσκολη έδρα.

πηγή άρθρου: stereabasket.gr & tvpatrida.gr