Ο Πρωτέας Σχηματαρίου ήταν ο νικητής στο μεγάλο ντέρμπι του γ’ ομίλου παίδων, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Κάδμο με 62-71!

Μέχρι το 30′ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ενώ στο τελευταίο 10λεπτο ο Πρωτέας κατάφερε να πάρει μια διαφορά ασφαλείας και να φτάσει στη νίκη με 62-71.

Εντυπωσιακός ο Χαντζής με 5 τρίποντα, όλα στο β’ ημίχρονο, για τους νικητές και καθοριστικός ο Μπελιάς, ενώ από τον Κάδμο που απουσίαζε ο τραυματίας Σκούμας, ξεχώρισε το δίδυμο Μπόγρη, Μπότση.

Στην 3η περίοδο αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο κόουτς Αναστασίου του Κάδμου από την ρέφερι Κατσέλη.

Διαιτητές: Αρτσίτας-Κατσέλη.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-19, 28-31, 49-52, 62-71.

ΚΑΔΜΟΣ ΘΗΒΩΝ (Αναστασίου-Δεφίγγος): Θανάσαινας Π. 8 (2), Αναστασίου Δ. 7 (1), Αναστασίου Δ.-Μ., Μπόγρης Γ. 32 (2), Κυλάφης, Γιαννακός, Καρανάσιος, Παπαδάκης, Μπότσης 15, Στρογγύλης, Λώλος.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Χαντζής): Χαντζής Γ., Μπελιάς 23 (2), Μεθενίτης 12, Χαντζής Κ. 20 (5), Χαλάτσης 7 (1), Ντανάσης 4, Κατσιμήτρος, Μπέτα Α. 3, Μανσάκου, Βόγγελης 2.