Η ΑΓΕ Χαλκίδας με ανατροπή στο σκορ στην τελευταία περίοδο πήρε τη νίκη-πρόκριση για τον αυριανό τελικό κερδίζοντας τον Κάδμο με 59-55!

Η ομάδα της Θήβας που ξεκίνησε πολύ καλά και προηγήθηκε με 11-20 στο 10′ διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 36′ αλλά στην τελευταία περίοδο η ΑΓΕΧ με πίεση στην άμυνα και με επιμέρους σκορ 26-17 έφτασε στο τέλος στη νίκη με 59-55 και απέναντι στον Γ.Σ. Ιτέας θα διεκδικήσει αύριο (1/5-19:00) το πρωτάθλημα στην κατηγορία παίδων!

Στο 34-43 του Κάδμου η ΑΓΕΧ απάντησε με ένα 6-2 για το 40-45, με τον Αναστασίου με τρίποντο στο 35′ να γράφει το 40-48.

Η ΑΓΕΧ με πίεση στην άμυνα οδήγησε τον Κάδμο σε βιαστικές επιλογές και με ευστοχία από τη γραμμή των βολών ισοφάρισε στο 37΄σε 48-48. Ο Καρανάσιος με τρίποντο πέτυχε το 48-51 για τον Κάδμο, με την ΑΓΕ Χαλκίδας να ισοφαρίζει με τρίποντο του Ντελέκου σε 52-52!

Στο 39′ ο Αναστασίου έδωσε το προβάδισμα στον Κάδμο με 54-55, με τον Ντελέκο ψύχραιμο από τη γραμμή των βολών να βάζει μπροστά την ΑΓΕ Χ με 56-55.

Ο Κάδμος έχασε την επίθεση, ο Ντελέκος με μια βολή πέτυχε το 57-55, η ομάδα της Χαλκιδας ανανέωσε την επίθεση με ριμπάουντ μετά την άστοχη βολή και ο Μάμαλης με 2/2 βολές στα 2” για τη λήξη έγραψε το 59-55 για τη νίκη-πρόκριση της ΑΓΕΧ στον αυριανό τελικό!

Διαιτητές: Ντάνος-Γερονικολός.

Κριτές: Ντουρντουρέκας-Κουρούλης-Παύλου.

ΠΕΡΙΟΔΟΙ: 11-20, 22-26, 33-38, 59-55.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος-Πανούσης): Παπανδρέου, Μούτσος Ι. 6, Μαγγιδάκης, Παπατσίμπας, Μούτσος Ι. 9, Στεργίου , Γαβαλάς 6, Δροσίδης, Μούτσος Π., Τόγιας, Μάμαλης 19 (1), Ντελέκος 19 (2).

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου): Γιαννακός 3 (1), Κόλλιας 5 (1), Αναστασίου 13 (2), Μαντής, Τσάλεζας, Αξιώτης 5 (1), Καρανάσιος 3 (1), Παπαδάκης, Καλαμπαλίκης, Γρουστίδης, Τούντας 16 (4), Μπότσης 10.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr