Ο κόουτς του Κάδμου Αποστόλης Αναστασίου στις δηλώσεις του μετά τον πρώτο τελικό αναφέρθηκε στο κακό ξεκίνημα της ομάδας του, τονίζοντας πως σε αυτά τα ματς πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος και στα 40′ του αγώνα.

Σε αυτά τα ματς πρέπει να είσαι συγκεντρωμένος σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Εμείς δεν ξεκινήσαμε καθόλου καλά, ήμασταν πολύ κακοί στο κομμάτι της άμυνας στο πρώτο ημίχρονο όταν και δεχθήκαμε 48 πόντους που είναι πολλοί για έναν τελικό, ενώ και το γεγονός ότι φορτώθηκε με 3 λίγο αυστηρά φάουλ ο Γκιζόγιαννης, μας επηρέασε αρνητικά.

Στο β’ ημίχρονο προσπαθήσαμε περισσότερο και φτάσαμε τον αντίπαλο στους 2-3 πόντους αλλά και πάλι εκεί δεν είχαμε την κατάλληλη ηρεμία ώστε να διαχειριστούμε την κατάσταση και να βάλουμε μεγαλύτερο προβληματισμό στον αντίπαλο.

Ο Κένταυρος κέρδισε δίκαια, έκανε το 2-1 τη σειρά και πλέον εμείς πρέπει να δούμε τα λάθη μας, να τα διορθώσουμε ώστε να κερδίσουμε στην έδρα μας, να ισοφαρίσουμε σε 2-2 και να έχουμε μια ακόμα ευκαιρία στη Λιβαδειά”.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr