Ο Κάδμος το άξιζε και τα κατάφερε, κατακτώντας την 2η θέση στην προκριματική φάση του Πανελλήνιου πρωταθλήματος, πίσω από τον ανίκητο Προμηθέα Πατρών, με την ομάδα του Αναστασίου, να πετυχαίνει τη 2η νίκη της, αυτή τη φορά επί της Τρίπολης με 54-44.

Ο Κάδμος ξεκίνησε εντυπωσιακά και με 4 εύστοχα τρίποντα (Ζυγομήτρος 2 και από 1 οι Γ. Μπόγρης, Θανάσαινας) πήρε διαφορά από νωρίς στο σκορ για να προηγηθεί με 18-4 στην α’ περίοδο και 31-16 στο ημίχρονο.

Στη γ’ περίοδο η αποβολή με 5 φάουλ του Τούτουζα σε συνδυασμό με τον τραυματισμό στο 33′ του Ζυγομήτρου έδωσαν τη δυνατότητα στην Τρίπολη να μειώσει ακόμα και στους 3 πόντους (44-41).

Με ένα καλάθι του Γ. Μπόγρη και εύστοχες βολές στη συνέχεια ο Κάδμος ”κλείδωσε” τελικά τη νίκη φτάνοντας στο 54-44, έχοντας για πρώτο σκόρερ τον Θανάσαινα με 13 πόντους.

Διαιτητές: Μακρόπουλος-Κωστής.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-4, 31-16, 40-30, 54-44.

ΚΑΔΜΟΣ (Αναστασίου-Τσάλεζας): Θανάσαινας 13 (1), Αναστασίου Δ., Φίλης 5 (1), Μπόγρης Γ. 11 (2), Ευαγγελίου Γ., Σκούμας 2, Αναστασίου Δ.Μ., Ζυγομήτρος 9 (2), Τούτουζας, Μπόγρης Λ. 6, Μπότσης 8, Ευαγγελίου Γιουργκ.

ΤΡΙΠΟΛΗ (Αλικάκος): Σελίμης, Παπαπέτρου, Ζαχαριάς 2, Σούπος, Χατζόπουλος 22, Λαγομιτσής 14 (3), Ονούτσι 2, Δαύρος 2, Αϊβαλής 2, Παπουτσής.

Πηγή άρθρου: stereabasket.gr